Vítejte na hradě Vízmburk

Zřícenina hradu Vízmburk je jedinečným objektem, který se nám dochoval díky jeho výjimečnému osudu. Přijďte se na vlastní oči podívat, co vám toto kouzelné místo může nabídnout.

Hrad byl vystavěn již v období rané gotiky a život v něm ustal krátce po husitských válkách, kdy se z něj staly ruiny, které po staletí zarůstaly lesem. Avšak hrad neupadl v zapomnění, místní lidé si o hradu vyprávěli nejednu pověst... K jeho znovuobjevení došlo v 70.letech 20.stoleti, kdy byl hrad vykopán ze země a díky nadšení místních dobrovolníků byl navrácen na turistické mapy jako významná středověká památka, která žije bohatým kulturním životem...

Vízmburk se nachází v katastru obce Havlovice, v okrese Trutnov. Stojí na ostrohu nad řekou Úpou na bývalé obchodní stezce vedoucí z českého království do Kladska a na dnešní turistické stezce mezi Červeným Kostelcem a Babiččiným údolím v Ratibořicích.

Hrad nabízí prohlídky s historickým výkladem, pravidelně pořádané akce se středověkým zaměřením, občerstvení a příjemné zázemí pro odpočinek po cestě a hlavně krásnou podívanou.

Nahrajte si do mobilu naši novou aplikaci. Při návštěvě hradu Vízmburk se ocitnete v 15. století.

Zde si můžete stáhnout aplikaci

Aplikace vznikla v rámci projektu:

Co se u nás děje

Zde si můžete přečíst, co všechno se na hradě i v podhradí odehrává

Práce a zase práce. Další v pořadí asi čtvrtá brigáda. Opravujeme západní hradbu. Hrabeme listí, dolaďujeme expozice, děláme terénní úpravy a na hradě a ve stánku máme otevřeno.

V sobotu před velikonočním pondělím proběhlo na hradě velikonoční tvoření pro děti a pro dospělé jsme měli zelené pivo. Děti si mohli ozdobit vajíčka a zasoutěžit v připravené hře.

Poslední přípravy na sezónu. Rychle pořezat a rozštípat zbytek připraveného dřeva. Pořádně uklidit ve stánku a všechno hezky vydrhnout, umýt a připravit, protože se blíží začátek sezóny.

V pátek jsme se sešli naposledy před sezónou v Havlovické škole, abychom prodiskutovali budoucnost hradního areálu. Plánovali jsme a když se nám bude dobře dařit, jistě se máte na co těšit.

Po stopách společné středověké historie

Projekt "Po stopách společné středověké historie" mapuje reálnou autentickou historii období husitských válek, kdy území mezi hradem Vízmburk a panstvím Zabkowice Slaskie bylo v takřka permanentní válce mezi armádami kalicha a katolíky. Prohusitsky orientované východní Čechy sváděly mnohdy souboje na život a na smrt s katolicky smýšlejícím Slezskem.

Partneři

Svazek obcí Jestřebí Hory

Havlovice

Úpice

Červený Kostelec

Rtyně v Podkrkonoší

Česká Skalice

exTerra Services

Videovize

Chcete nás podpořit? Neváhejte se na nás obrátit.

Rádi umístíme vaše logo s poděkováním na naše stránky a letáky. Případně nám můžete přispět přímo

na účet číslo: 5653113339/0800 vedeného u ČS a.s.