Po stopách společné středověké historie

Projekt "Po stopách společné středověké historie" mapuje reálnou autentickou historii období husitských válek, kdy území mezi hradem Vízmburk a panstvím Zabkowice Slaskie bylo v takřka permanentní válce mezi armádami kalicha a katolíky. Prohusitsky orientované východní Čechy sváděly mnohdy souboje na život a na smrt s katolicky smýšlejícím Slezskem.

Informace o projektu naleznete zde:

Zahajovací konference

Ve středu 13. 11. se uskutečnila zahajovací konference česko-polského projektu "Po stopách společné středověké historie". V průběhu konference vystoupili představitelé polského města Zabkowice Slaskie a seznámili příchozí s historií jejich hradu a plány oprav. Předseda našeho sdružení J. Košťál shrnul historii hradu Vízmburk a J. Balcar pohovořil o obsahu projektu a o opravách na Vízmburku. Akce se zúčastnilo takřka 50 zájemců o současné dění na hradě. Byly zde vystaveny postery o historii a současnosti hradu. Spolek Amag z Náchoda zde prezentoval obrazy s tématem našeho hradu. Na závěr bylo připraveno občerstvení. Fotogalerie je zde. Podívejte se také na reportáž Televize JS.


Obsah projektu

V rámci projektu dojde k vytvoření nové turistické stezky, která se bude zabývat jednotlivými historickými událostmi v česko-polském příhraničí ve výše zmíněném období. Stezka začíná v obou koncových bodech a je možné ji absolvovat z obou směrů. V obou koncových bodech bude vytvořeno zázemí pro informační centra společné stezky. Na jednotlivých zastaveních stezky budou zobrazeny opravdové historické události, které se vážou k danému místu či oblasti (bitvy, dobývání hradů, měst či klášterů).


Mapa naučné stezky dlouhé 232 km

1-Vízmburk, 2-Červená Hora, 3-Rýzmburk, 4-Ratibořice, 5-Tvrz malá Skalice, 6-Zámek Nové Město nad Metují, 7-Frymburk, 8-zámek Náchod, 9-hrad Skály, 10-hrad Adršpach, 11-hrad Střmen, 12-Broumovský Klášter, 13-Hrad Scharfeneck, 14-hrad Ratno, 15-Radkow, 16-hrad Homole, 17-Kladsko, 18-Bardo, 19-Zamek w Ząbkowicach Śląskich