Dnes je 06. 12. 2021 - svátek má Mikuláš, zítra slaví Ambrož.

Aktuality 2020

Projekt s názvem "Po stopách společné středověké historie" podporuje Královéhradecký kraj.


Vízmburskej vejšlap

S lítostí oznamujeme, že letošní Vízmburskej vejšlap je zrušen.
Na návštěvu hradu si budete muset počkat do jara.


Fotografie z prací

No a ještě pár fotek z prací. Bez jeřábu by to nešlo. Dopravit na hrad dvanáctimetrové ocelové sloupy a třináctimetrové trámy po lesní cestě od 9 křížů byl dost velký oříšek, ale páni řidiči to zvládli. Smekám před některými řemeslníky. Fakt dřina. 9 měsíců neuvěřitelné práce je za námi. fotky z dnešního uplakaného dne.
Jaroslav Balcar, 22.12.2020

Opravy hradu jsou dokončeny

Vážení příznivci hradu, po devíti měsících intenzivních prací si vám dovolujeme představit úžasný výsledek. Splnil se sen nejen náš, ale také velkého množství našich příznivců, patriotů a milovníků památek. Opravili jsme propadlé klenby sklepů, zabezpečili a vyzdili obvodové zdivo, zrestaurovali jsme degradované vnitřní zdivo, navrátili jsme zdobené architektonické prvky, obnovili jsme portály sklepů z červeného pískovce, vše jsme zastřešili, umístili jsme nové schodiště na parkán a zhotovili vyhlídku na věži. Bylo to neskutečné množství ruční práce a složité koordinování pracovníků tří firem, kteří se zasloužili o toto velkolepé dílo. Stavební práce za 17 milionů Kč jsou hotovy. Na jaře nás čekají historické expozice a v květnu slavnostní otevření a oficiální zpřístupnění kulturní památky. Děkuji Ing. Chaloupskému za technický a autorský dozor, firmám G4U, Tesarem a Rest Tu za kvalitní provedení velice složitých stavebních prací. Děkuji členům Sdružení pro Vízmburk, kteří se v letošním roce scházeli takřka každou sobotu, aby mimo projekt opravili vlčí jámu, východní hradbu, vybudovali oplocení celého hradního areálu a průběžně uklízeli okolí hradu. Hrad tímto dostává obrovský potenciál pro prezentaci našeho historického a kulturního dědictví. Zde jsou nepříliš ideální fotky z dnešního uplakaného dne.
Jaroslav Balcar, 22.12.2020

Pamětní deska

V sobotu 21. 11. jsme se ve 14 hodin sešli, abychom odhalili pamětní desku panu PhDr. Antonínu Hejnovi, archeologovi, který v letech 1972 - 1984 společně se studenty hrad Vízmburk vykopával. Dne 20. 11. by se dožil 100 let. Připomněli jsme profesní život A. Hejny i současnost hradu. Zdeněk Honzera zavzpomínal na osobní zážitky a dcera p. Hejny Jana Kadaníková pronesla osobní poselství. Zde je pár fotografií, připojujeme také reportáž Televize JS a video od společnosti Videovize - Jiří Horák.
Jaroslav Balcar, 22.11.2020

PhDr. Antonín Hejna CSc. - odhalení pamětní desky

Zveme pamětníky archeologického výzkumu, příznivce hradu Vízmburku a přátele na slavnostní odhalení pamětní desky panu PhDr. Antonínu Hejnovi CSc., který zasvětil část svého života hradu Vízmburku. A právě tam se sejdeme v sobotu 21. listopadu ve 14 hodin při příležitosti jeho nedožitých 100. narozenin k uctění jeho mnohaleté práce pro Vízmburk. Vzhledem k přísným hygienickým opatřením a pokračujícím stavebním pracím oznamujeme, že plánovaný Den otevřených dveří se při této příležitosti neuskuteční.
Jaroslav Balcar, 17.11.2020

Tak už jdeme do finále

Kamenické práce se kvapem chýlí ke konci. Zbývá již jen přespárovat lícové zdivo a kosmeticky dokončit koruny zdí, rozebrat střechy a lešeňové konstrukce, osadit ostění a uklidit uvnitř i vně hradu. Během dalšího týdne bude zahájeno osazování ocelových konstrukcí a tesařských prvků. Ani brigádníci z našeho sdružení během léta nezaháleli. Na několika brigádách jsme opravovali část východní parkánové hradby. Obrázky jsou zde, více fotek až po ukončení prací.
Jaroslav Balcar, 26.9.2020

Poslední šance na návštěvu Vízmburku

Už jen do 30. srpna můžete každý den navštívit hrad Vízmburk, v týdnu doporučujeme raději po 15. hodině. Využijte možnosti se naposledy podívat na trubkové lešení s provizorními střechami z 90. let minulého století. Vzhledem k probíhající rozsáhlé rekonstrukci bude hrad i stánek od pondělí 31. 8. do konce sezóny pro veřejnost uzavřen. Na hradě bude pracovat velký jeřáb, který bude osazovat ocelové konstrukce nového zastřešení a dřevěné střechy. Pohyb osob v areálu hradu bude tedy nežádoucí. Po ukončení letošních prací se ještě uskuteční v listopadu Den otevřených dveří. O přesném termínu budeme včas informovat.
Jaroslav Balcar, 16.8.2020

Opravy hradu pokračují přesně podle plánu

Stavebníci firmy Green4You pokračují v usazování patek pro sloupy střech na obvodu i uvnitř hradu. Dva sklepy jsou již zastabilizovány a opravy pokračují v rohovém jihovýchodním sklepě. Aktuálně v něm dochází k vyzdívání stropu a k vyklízení suti. Zároveň probíhá brigádnická činnost. Opravujeme hradbu na východním parkánu. Podívejte se na několik fotek několik fotek zachycujících stav před opravami a nyní.
Jaroslav Balcar, 11.7.2020

Provozní doba o prázdninách

Od středy 1.7. zahajujeme prázdninový celodenní provoz hradu. Stánek s občerstvením bude otevřen denně od 10 do 18 hodin. Vzhledem k postupujícím stavebním pracím bude možné na nádvoří nahlédnout v pracovních dnech pouze ve dvou prohlídkových časech, a to v 16 a 17 hodin. O víkendech a ve svátek není provoz omezen.
Jaroslav Balcar, 29.6.2020

Hrad Vízmburk se otevřel veřejnosti

V sobotu 30. května se sešlo cca 150 návštěvníků a prohlédlo si stavební opravy, které probíhají již od března. Zhruba každou hodinu se konaly prohlídky nádvoří a vždy bylo plno. Během dne vytvářel náš dvorní dřevosochař Libor další postavu do hradního mobiliáře. Během dne se na opravu vybralo takřka 10 000 Kč. Do kýžených 500 000 Kč nám již chybí jen 150 000 Kč. Zde je pár fotografií Františka Knapa.
Jaroslav Balcar, 1.6.2020

Den otevřených dveří

V sobotu 30. května 2020 se přijďte podívat na hrad Vízmburk. Ukážeme vám výsledky dosavadních oprav, seznámíme vás s pokračujícím projektem, nasytíme vás a také napojíme. Akce bude probíhat od 14 do 17 hodin. Přijďte pobejt. Pozvánka je zde.
Jaroslav Balcar, 20.5.2020

Rekonstrukce hradu pokračuje

Stavebníci firmy Green4You pokračují v záchranných pracích na obvodu hradu. Zároveň se nyní intenzivně věnují stabilizaci dvou sklepů. Spárují klenby, doplnili vypadlou klenbu v jižním sklepu i rozpadlé zdivo pod klenbami. Aktuálně dochází k vyklízení suti v jihovýchodním sklepu, který se propadl v období archeologického výzkumu v roce 1974. Předposlední fotka ukazuje zasypaný sklep až do půlky výše portálu, poslední fotka je již pořízena z částečně vyklizeného sklepa. I tento sklep bude kompletně zrestaurován a poté zpřístupněn veřejnosti. Podívejte se na několik fotek před opravami a nyní.
Jaroslav Balcar, 16.5.2020

Hrad opět uvítá tradiční pochod Václavice - Havlovice, tentokrát i s hudbou

31. ročník pochodu Václavice-Havlovice startuje v sobotu 16. května mezi 8. a 10. hodinou z náchodského Masarykova náměstí od Škvoreckého lavičky. Do Náchoda se můžete dostat autobusem z Úpice (8,34) přes Červený Kostelec nebo z Úpice (8,35) přes Hořičky, v Náchodě 9,50 hod. Přímá trasa vede přes Zámek, Kramolnu, Špinku (občerstvení) a Vízmburk (občerstvení, hudba Domamazec 12 - 16 hod.). Cíl je tradičně v Havlovicích na hřišti sportovního areálu. Věříme, že budeme dodržovat vládní nařízení a krásně si pochod užijeme. Bližší informace najdete zde.
Jaroslav Balcar, 13.5.2020

Opravy hradu jsou v plném proudu

Během dubna se stavbaři zaměřili na opravu obvodové hradby na jihu, východě a nyní se dostávají k severní hradbě. Zároveň spárují východní sklep a přezdívají severní zeď východního sklepa. V jižním sklepě opravili vysypanou klenbu, opravili pravé nároží kleneb a nyní přizdívají vnitřní severní líc, který byl též notně poničen. Obrázky přibližující opravy jsou zde.
Jaroslav Balcar, 25.4.2020

V sobotu a neděli otevíráme

Již tento víkend otevíráme výdejní okénko ve stánku s občerstvením na Vízmburku. V provozu bude vždy od 10 do 18 hodin. Dozvíte se také vše o probíhající rekonstrukci hradu. Vše o historii a současnosti se dozvíte na informačních cedulích. Najděte si cíl vašich lesních výletů. Prosíme jen, dodržujte hygienické předpisy, neshlukujte se, dodržujte dvoumetrové odstupy u stánku.
Jaroslav Balcar, 21.4.2020

O hradu Vízmburk se zajímají média

O hradu Vízmburk a dění kolem něj je v poslední době často slyšet v médiích. O probíhajících opravách a letošní sezóně jsme se mohli dozvědět více například v Krkonošském deníku. Pozadu nezůstává ani navštěvovaný server iDNES.cz, hradní příspěvek je zde. Rozhovor s místopředsedou Sdružení pro Vízmburk odvysílal Český rozhlas Hradec Králové.
Jaroslav Balcar, 4.4.2020

Rekonstrukce zastřešení zahájena

V pondělí 23.3.2020 byla zahájena největší oprava hradu Vízmburku v novodobých dějinách s celkovou alokací na stavební práce ve výši 16,8 mil. Kč. Obrázky ze zahájení stavby jsou zde. Během celého roku se zde bude zdít a proto prosíme návštěvníky, aby nevstupovali do areálu hradu. O návštěvnickém provozu v létě vás budeme postupně informovat. Držte nám palce, ať se vše podaří zrealizovat. Ještě nám chybí cca 200 tisíc Kč na pokrytí všech nákladů.
Jaroslav Balcar, 25.3.2020

Setkání před zahájením stavby

V pátek 6. 3. se ve 14 hodin sešli na hradě představitelé NPÚ, obce Havlovice, okolních obcí, kulturních organizací a představitelé dodavatelských firem, aby popřáli projektu Zastřešení hradu Vízmburk hodně štěstí v realizaci. Hlavním hostem byla Mgr. Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje pro kulturu, která přislíbila podporu KHK. Během března budou zahájeny stavební práce. V západním objektu byla připravena prezentace oprav na hradě, které představil náš předseda J. Košťál. J. Balcar poté krátce představil obsah projektu. Pro příchozí bylo připraveno drobné občerstvení. Obrázky ze setkání jsou zde. Prohlédněte si také videoreportáž.
Jaroslav Balcar, 7.3.2020

Pozvánka na setkání před zahájením stavby

Dovoluji si Vás pozvat na oficiální zahájení stavby "Zastřešení hradu Vízmburk", které se koná příští pátek 6.3. od 14 hodin. Pozvánka je zde. Čas je přizpůsoben aktérům (dodavatelům) stavby a hostům. Máte-li možnost se zúčastnit, budeme rádi. Posílám leták - upoutávku na veřejnou sbírku. Cílem sbírky je 500 tisíc Kč. Nyní máme na transparentním účtu 275 tisíc Kč. Snažíme se tedy získat ještě 225 tisíc Kč. Před 6 lety byla sbírka úspěšná a vybralo se 150 tisíc Kč. Věřím, že se nám peníze povede vybrat. Vše se chýlí ke zdárnému zahájení prací. Předem děkuji za Vaši podporu naší kulturní památky.
Jaroslav Balcar, 4.3.2020

První letošní brigáda

Jelikož v příštím týdnu budou zahájeny stavební práce na hradě, bylo nutné vyklidit některé místnosti. Proto jsme na brigádě převáželi dříví, odnášeli lešeňové trubky, rozložené stánky, stoly a lavice. Dělali jsme pořádek po zimě, hrabali listí a odklízeli prkna. V pátek bude vše nachystáno na slavnostní zahájení stavby. Zde je pár fotografií.
Jaroslav Balcar, 2.3.2020

Valná hromada

V pátek 14. 2. se konala valná hromada našeho sdružení. Bilancovali jsme rok 2019 a připravovali aktivity na rok 2020. Bezesporu největší akcí bude rekonstrukce zastřešení hradu a stavební opravy, které budou probíhat od března až do prosince. V souvislosti s opravami dnes nevíme, jak bude hrad přístupný pro veřejnost, v každém případě bude ale otevřen stánek s občerstvením a informace o hradu najdete u stánku. Kulturní akce omezíme na 2.5. a 5.9. O všem důležitém se dozvíte zde na našich stránkách. Fotografie jsou zde.
Jaroslav Balcar, 23.2.2020

Vízmburskej vejšlap

V sobotu 4.1.2020 jsme uspořádali další vejšlap na Vízmburk. Tentokrát se nás sešlo takřka 150. Příchozí jsem seznámil s aktivitami v roce 2019 a plány na rok 2020. Připili jsme si na zdraví a lepší kondici "našeho" hradu. Doufáme, že se vše povede realizovat a na příštím vejšlapu budou všichni mile překvapeni. Návštěvníky pozdravil také pan Ivan Češka, kastelán zámku Ratibořice. Obrázky z vejšlapu jsou zde. Prohlédněte si také fotoreportáž Františka Knapa.
Jaroslav Balcar, 5.1.2020


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři