Dnes je 06. 12. 2021 - svátek má Mikuláš, zítra slaví Ambrož.

Aktuality 2019

Projekt s názvem "Vybavení historické expozice
na Vízmburku II." podporuje Královéhradecký kraj.Novoroční Vízmburskej vejšlap na hrad

Srdečně zveme všechny příznivce a přátele hradu Vízmburk na tradiční Novoroční Vízmburskej vejšlap, který se koná v sobotu 4. ledna 2020. Sraz ve 13.00 hod u Horáků v Havlovicích (na křižovatce, od které vede panelová cesta). Odtud vyrazíme kolem hradního parkoviště procházkovou chůzí na hrad. Kdo přijde od Devíti křížů, tak se spojíme na hradě cca ve 13.30 hod. Na nádvoří nás čeká tradiční přípitek, společné foto, popovídáme, vypijeme a opečeme na ohni to, co si kdo přinese a nějaké drobné do kapsy na opravu hradu, vstupné je dobrovolné. Pozvánka na vejšlap je ZDE!
Petr Doležal, 4.12.2019

Zahajovací konference

Ve středu 13. 11. se uskutečnila zahajovací konference česko-polského projektu "Po stopách společné středověké historie". V průběhu konference vystoupili představitelé polského města Zabkowice Slaskie a seznámili příchozí s historií jejich hradu a plány oprav. Předseda našeho sdružení J. Košťál shrnul historii hradu Vízmburk a J. Balcar pohovořil o obsahu projektu a o opravách na Vízmburku. Akce se zúčastnilo takřka 50 zájemců o současné dění na hradě. Byly zde vystaveny postery o historii a současnosti hradu. Spolek Amag z Náchoda zde prezentoval obrazy s tématem našeho hradu. Na závěr bylo připraveno občerstvení. Fotogalerie je zde. Podívejte se také na reportáž Televize JS.
Jaroslav Balcar, 15.11.2019

Zachraňme hrady

Ve dnech 2.-3.11.2019 se konala členská schůze spolku Zachraňme hrady, která byla pořádána na tvrzi Kurovice spolky hradů Lukov, Cimburku u Koryčan a Kurovice. V průběhu víkendové schůze proběhla i konference, které se zúčastnilo mnoho odborníků z řad NPÚ a Ministerstva kultury. Tato velice zajímavá a inspirující konference byla zakončena obdivuhodnou hostinou ve středověkém stylu. Po skončení akce jsme se v neděli jeli podívat na hrad Cimburk u Koryčan, jak tamní členové spolku POLYPEJE pokračují v záchraně hradu. Z našeho spolku se akce účastnil M. Baudyš a R. Kuzník. Zde jsou fotografie.
Martin Baudyš, 15.11.2019

Opravy na hradě jsou dokončeny

Zdít skálu, někdo si ťuká na čelo. Až příští rok přijede na hrad jeřáb, tak nezničí skálu a vibrace nezbortí převisy. Děkuji všem, kteří se podíleli na této "hladové zdi". Její budování zachycují naše obrázky.
Jaroslav Balcar, 7.11.2019

Dřevosochání opět na Vízmburku

Dřevosochař Libor Šimůnek z Mlázovic u Jičína v sobotu 12. října opět navštívil hrad Vízmburk a vytvořil z topolového kmene druhého rytíře a dodejme, že ho ještě dva čekají. Sochy obou rytířů jsou nahrubo připraveny a konečné broušení proběhne, až se dřevo zbaví vlhkosti. Sochy rytířů zatím budou stát přikryté v podhradí, protože hrad čeká v příštím roce rekonstrukce zastřešení hradeb. Tak k panovníkovi Tasovi a jeho choti přibudou na hradním nádvoří čtyři rytíři. Zde je pár mobilních fotek a video z podzimního dřevosochání na hradě Vízmburku.
Petr Doležal, 3.11.2019

Další sobotní brigáda

V sobotu 26. 10. se konala další brigáda. Od 14. 9. se každou sobotu scházíme a pilně pracujeme. Zde jsou fotky Y. Friebelové a Š. Kolářové. Po práci jsme poseděli, zakončili sezónu a vypili mimo jiné tři litry medoviny. Ale letošní práce ještě stále nekončí.
Jaroslav Balcar, 31.10.2019

Konference o česko - polském projektu

Ve středu 13. listopadu se uskuteční od 16 hodin v havlovickém kulturním domě česko - polská konference o projektu "Po stopách společné středověké historie". Pozvánku najdete zde. Přijďte se dozvědět více o akci, která pomůže našemu hradu a kulturnímu dědictví v okolí.
Jaroslav Balcar, 24.10.2019

Členové sdružení na Ukrajině

Členové našeho sdružení vyrazili po boku členů MAS Království Jestřebí hory na exkurzi na východní Slovensko a na Ukrajinu. Shlédli jsme hrad Vinné, kde již 8 let opravují hrad středověkými postupy. Poté jsme vyrazili na Ukrajinu do obce Něvické, kde se konali "Tradice bez hranic". Fotografie z akce najdete zde.
Jaroslav Balcar, 20.10.2019

Pomozte hradu Vízmburk!

O sobotách 19. a 26. října budou brigády na hradě Vízmburk. Kdo chce pomoci, volejte telefonní číslo 777 005 790 (Mgr. Jaroslav Balcar). Více informací naleznete v tomto propagačním videu.
Petr Doležal, 13.10.2019

12. Vízmburské slavnosti

V sobotu 7. září se na hradě konaly již 12. Vízmburské slavnosti. Vystoupili zde rytíři z SHŠ Solutus, SFK Opat Broumov, Manové Přemysla Otakara, Choraniew Ksiestwa Ziembickiego a Swidnickie bractwo Rycerskie. Středověkou hudbu zajistila skupina Dura Nux. Bohužel počasí se nevyvedlo a proto i návštěva byla neutěšená. Nicméně my jsme si to všichni velmi užili. Zde je pár fotek a zde je reportáž Televize JS.
Jaroslav Balcar, 15.9.2019

12. Vízmburské slavnosti se blíží

V sobotu 7. září uvidíte na hradě hodně šermu a uslyšíte středověkou muziku. Bude zde celkem pět skupin historického šermu, z toho dvě z Polska. Také tradičně přijede Tas se svou družinou. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Více najdete na plakátě. Podrobný program Vízmburských slavností je zde.
Jaroslav Balcar, 23.8.2019

Divadelní představení na hradě

V sobotu 31. 8. se uskuteční divadelní dvojpředstavení s historickou tematikou. Na hradě bude účinkovat historický spolek Antares z Náchoda. Plakát je zde. Vstupenky jsou již nyní v předprodeji na telefonu 777005790 k osobnímu odběru - buď na hradě nebo u J. Balcara.
Jaroslav Balcar, 4.8.2019

Nové pódium je dokončeno

Od března jsme budovali na hradě nové pódium pro vystupující. Zároveň je to dobrá skrýš před deštěm. Nedávno jsme jej dokončili. Nyní nám zbývá jen dokončit administrativu a požádat o kolaudaci. Pódium přišlo na takřka 350 000 Kč, ale asi nás přežije. Zde je několik fotografií z průběhu prací.
Jaroslav Balcar, 19.8.2019

Oživlý Vízmburk

Ve dnech 6. - 7. července budou na našem hradě přátelé ze Skupiny historického šermu Metropolis. Budou zde mít vojenské ležení. Budou zde ukázky zbraní, zbrojí a vojenská kuchyně. Návštěvníci se budou moci přenést do období třicetileté války. Přijďte se podívat. Plakátek je zde.
Jaroslav Balcar, 3.7.2019

Česko-polská spolupráce

V sobotu 22. 6. jsme navštívili polské město Svídnice. V rámci oslav korunovace Anny Swidnické se tu konaly středověké slavnosti. Naše skupina se zde rozhodně neztratila, v rámci akce jsme domluvili spolupráci s polskými partnery. Zde je několik fotek.
Jaroslav Balcar, 23.6.2019

Pohádkový dětský den na Vízmburku

V sobotu 8. června se konal na Vízmburku od 13 hodin tradiční dětský den. Akce se nesla tentokrát v pohádkovém duchu. Malí návštěvníci plnili různé úkoly a zažili odpoledne plné zábavy. K jejich pohodě přispěly dvě loutkové pohádky O pejskovi a kočičce. Zde je reportáž.
Jaroslav Balcar, 8.6.2019

Pohádkový dětský den

V sobotu 8. června se koná na Vízmburku od 13 hodin tradiční dětský den, tentokráte pohádkový. Plnění úkolů a odpoledne plné zábavy - to vše vás čeká na hradě. Dvě loutkové pohádky O pejskovi a kočičce zahraje Klub Loutkářů Úpice. Pohádkové kostýmy všeho druhu jsou vítány. Vstupné je dobrovolné, občerstvení zajištěno. Přijďte pobejt. Zde je plakát.
Jaroslav Balcar, 26.5.2019

30. ročník pochodu Václavice Havlovice

Již od brzkého rána se zdálo, že pochod se vydaří. Vysvitlo sluníčko a i teplota stoupala. Ze startu ve Václavicích vyrazilo asi 300 pochodníků a cyklistů. Do vláčku nastoupilo asi 350 dětí a dospělých. Na cestu vyrazili i turisté z Havlovic a ze Slatiny. Ve Slatině příchozí čekalo občerstvení a živá hudba Domamazec. Na rytířské stezce si děti i dospělí mohli vyzkoušet skládání puzzle, střílení z luku a trebuchetu, poznávání bylin, házení kroužku na hradní věže i otázky z historie. Na hradě bylo klasické občerstvení, v cíli pak parta "nádražáků" uvítala turisty ve stanici Havlovice - hlavní nádraží. Takže si to všichni patřičně užili. Zde je reportáž Televize JS.
Jaroslav Balcar, 16.5.2019

Jubilejní pochod Václavice - Havlovice přes hrad

V sobotu 11. 5. se koná jubilejní, již 30. ročník pochodu Václavice - Havlovice, který i letos vede přes náš hrad. Rytířská stezka vychází na nádraží v Červeném Kostelci. Po cestě potkáte historické postavy, s nimiž budete plnit úkoly. Na hradě najdete občerstvení a všechny hradní novinky. Zde je plakátek.
Jaroslav Balcar, 8.5.2019

Devatero řemesel provázelo nepříznivé počasí

4. května sobotní tradiční řemeslný a prodejní jarmark na Vízmburku trochu pozlobilo počasí. Ráno bylo chladno, po dobu akce foukal studený vítr, také se objevily paprsky slunce, ale teplota se pohybovala jen kolem 12 stupňů. Na závěr akce se ještě více ochladilo a začalo pršet. Sdružení pro Vízmburk připravilo bohatý kulturní program. Příchozí si nemohli nevšimnout nově postaveného pódia při vstupu do podhradí, na kterém prvně zahrálo hudební trio Zanyka autorsky evropskou světskou hudbu gotiky a rané renesance. Dále zde mohli shlédnout slavnostní otevření hodovní místnosti v západním křídle a na nádvoří opravenou studnu. Kromě zručných rukou řemeslníků byl kulturní program obohacen ukázkou palných zbraní, rytířských soubojů, prohlídkou šatlavy a výkladem "Po stopách společné středověké historie". Devatero řemesel po dobu konání navštívily takřka dvě stovky návštěvníků. Zde se můžete podívat na pár fotografií z akce. Přikládáme také reportáž Televize JS a video z hradní kamery.
Petr Doležal, 6.5.2019

Devatero řemesel na Vízmburku

Sdružení pro Vízmburk zahajuje Vízmburské kulturní léto tradičním středověkým a prodejním jarmarkem Devatero řemesel. Akce se uskuteční v sobotu 4. května. Je připraven bohatý doprovodný program a hradní občerstvení po celý den. Zde je plakát na tuto akci.
Jaroslav Balcar, 26.4.2019

V pátek začínáme

Od pátku 19. 4. máme o víkendech na hradě Vízmburk otevřeno. Uvidíte vyčištěné nádvoří, opravenou studnu a takřka zrekonstruovanou vlčí jámu po padacím mostu. Bude zpřístupněná šatlava a v západním objektu připravujeme hodovní místnost. Ta bude slavnostně otevřena 4. 5. při akci Devatero řemesel. Čeká na vás tradiční občerstvení i prodej upomínkových předmětů. Přijďte pobejt.
Jaroslav Balcar, 15.4.2019

Přednáška o chystaných opravách

Ve čtvrtek 4. 4. se koná od 18 hodin ve škole v Havlovicích přednáška na téma: Projekt Po stopách společné středověké historie. Příchozí seznámí Jaroslav Balcar s jedenáctiletým úsilím členů sdružení o záchranu hradu Vízmburk. Přestože jsme již ušli velký kus cesty, to nejtěžší nás teprve čeká. Proces oprav by měl trvat tři roky a výsledkem by měl být opravený a zastřešený hrad. Vše podstatné se dozvíte na přednášce. Zde je plakátek.
Jaroslav Balcar, 25.3.2019

Vízmburk dostane zastřešení, opravy sklepů i historické expozice

Po jedenácti letech snažení máme pro příznivce hradu výbornou zprávu. Během tří let by měl být celý hrad nově zastřešen. Tři sklepy by měly být opraveny a zpřístupněny. Ve všech místnostech vzniknou expozice s husitskou tematikou, hodovní místnost a možná se i některé zdobené architektonické prvky vrátí do míst, kde byly zazděné více než 700 let. Bude vybudována stezka Po stopách středověké historie po 19 objektech až do slezského města Zabkowice Slaskie. Na tuto akci jsme získali 15,3 mil. Kč, ale 1,7 mil. Kč musíme získat z vlastních zdrojů. Proto aktivizujeme veřejnou sbírku Daruj stovku. Ten, kdo nám dá 1000 Kč, obdrží poukázku na 4 vstupy v ceně 400 Kč na kulturní akce v roce 2019. Ten, kdo nám dá 500 Kč, dostane poukázku na 2 vstupy v ceně 200 Kč. Koho zajímá obsah projektu, přijďte ve čtvrtek 4. 4. v 18 hodin do školy v Havlovicích na přednášku s názvem "Po stopách středověké historie", kde se dozvíte vše podstatné. Více prozradíme v nejbližších dnech. Zde jsou dvě fotografie.
Jaroslav Balcar, 24.3.2019

První jarní brigáda

V sobotu 16.3. se sešli členové sdružení na první jarní brigádě. Během dubna vyroste v hradním příkopu nové podium pro účinkující při kulturních akcích na hradě. Bylo nutné vykopat díry pro patky ocelové konstrukce. Vše je připraveno. Na první akci 4.5. již bude vše hotové. Zde je několik pracovních fotografií.
Jaroslav Balcar, 16.3.2019

Valná hromada 16. února 2019

Jako každý rok se naše sdružení sešlo v hojném počtu 18 členů v havlovické škole, aby zhodnotilo svoji činnost a hospodaření v roce 2018, připravilo organizaci aktivit, plán práce a rozpočet na rok 2019. Jako host Valné hromady se zúčastnil starosta obce Havlovice Ing. Pavel Dvořáček. První akce se koná v sobotu 27. dubna dálkovým pochodem Hadařská 25 a oficiálně zahájíme naší hradní sezónu, jako vždy Devatero řemesly 4. května. Určitě během roku navštivte náš hrad, připravili jsme pro širokou veřejnost nemalá překvapení a bohatý kulturní program. Zde je pár fotek.
Petr Doležal, 17.2.2019

Výstava v Rokytnici v Orlických horách

Od 9. ledna do 27. února se můžete v Rokytnici v Orlických horách přijít podívat na výstavu o historii a současnosti hradu Vízmburk. Dozvíte se informace ze života na středověkém hradě, o vzniku a zániku hradu, který se kdysi tyčil nad řekou Úpou v Havlovicích. Zde je plakát a zde najdete několik fotografií z přípravy.
Jaroslav Balcar, 8.1.2019

Novoroční vejšlap přilákal i příznivce hradu z Polska

V sobotu 5. ledna 2019 Sdružení pro Vízmburk pořádalo tradiční Vízmburskej vejšlap pro přátele a příznivce hradu. Účast byla veliká, cca 85 lidiček. Hojně tu byl zastoupen Klub českých turistů z Červeného Kostelce. Sdružení zde mělo mělo v zastoupení 12 členů a ostatní příznivci hradu dorazili z širokého okolí i ze sousedního Polska. Na hradním nádvoří se připilo tradičně šampaňským a slovo si vzal Jaroslav Balcar – místopředseda sdružení. Na hradním ohýnku se opekla uzenina a vypilo se asi vše, kdo si co přinesl z domova v baťůžku. Počasí doprovázelo slabé mrholení a rtuť teploměru byla na plus dvou stupních. Zde je pár obrázků.
Petr Doležal, 6.1.2019


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři