Dnes je 06. 12. 2021 - svátek má Mikuláš, zítra slaví Ambrož.

Aktuality 2018

Projekty Vízmburské kulturní léto a Vybavení historické expozice na Vízmburku podporuje Královéhradecký kraj.Novoroční vejšlap na hrad

Srdečně zveme všechny příznivce a přátele hradu Vízmburk na tradiční Novoroční Vízmburskej vejšlap, který se koná v sobotu 5. ledna 2019. Sraz ve 13.00 hod u Horáků v Havlovicích (na křižovatce, od které vede panelová cesta). Odtud vyrazíme kolem hradního parkoviště procházkovou chůzí na hrad. Kdo přijde od Devíti křížů, tak se spojíme na hradě cca ve 13.30 hod. Na nádvoří nás čeká tradiční přípitek, společné foto, popovídáme, vypijeme a opečeme na ohni to, co si kdo přinese a nějaké drobné do kapsy na opravu hradu. Pozvánka na vejšlap je zde.
Petr Doležal, 8.12.2018

Poslední letošní brigáda

V sobotu 24. listopadu jsme se naposledy v letošním roce sešli k práci na hradě. Káceli jsme náletové dřeviny, osadili a změřili ozdobné okruží studny. Během zimy necháme vyrobit zbývající kusy a na jaře bude studna jako nová. Zde je několik fotek.
Jaroslav Balcar, 25.11.2018

Setkání správců hradů

V sobotu a v neděli 3. a 4. 11. se konalo tradiční setkání členů spolku Zachraňme hrady cz. Nejprve na hradě Zlenice a potom na Pirkenštejně v Ratajích nad Sázavou se sešlo cca 30 zástupců hradních spolků a majitelů hradních zřícenin. Za náš spolek se zúčastnili M. Baudyš, R. Kuzník a J. Balcar. Diskutovali jsme otázky provozu, oprav a možnosti spolupráce. Byly přijaty další 3 subjekty a v současné době je ve spolku 21 hradních subjektů. Zde je několik fotografií M. Baudyše.
Jaroslav Balcar, 10.11.2018

Práce na hradě v srpnu, září a říjnu

Během léta jsme opravovali studnu, vyčistili jsme nádvoří, opravili jsme okénko a po dohodě s Národním památkovým ústavem jsme se pustili do vlčí jámy. Podívejte se na obrázky.
Jaroslav Balcar, 10.11.2018


Vízmburské slavnosti po jedenácté na Vízmburku

V sobotu 8. září se konaly 11. Vízmburské slavnosti. Pro příchozí byl po celý den připraven bohatý kulturní program a tradiční kostýmový průvod Tase z Vízmburka a jeho doprovodu od Devíti křížů. Středověkou hudbu na dobové nástroje hrála po dobu konání akce kapela REBULE z Prahy. O šermířská vystoupení se postaraly skupiny historického šermu INVICTUS z Mladé Boleslavi, Manové Přemysla Otakara z Červeného Kostelce, SERVUS BELLUM z Nového Bydžova a ANTARES z Náchoda. Na nádvoří se opět usadil mistr svého řemesla kat PAWOUK z Hradce Králové. Sdružení pro Vízmburk touto cestou děkuje všem účinkujícím i všem příchozím. Za celý slunečný den konání slavností navštívilo hrad Vízmburk 200 lidiček. Zde jsou obrázky a video úpické a Televize JS a hradní kamery.
Petr Doležal, 16.9.2018

Pozvánka na výstavu o hradu Vízmburk do Hostinného

Ve čtvrtek 6. září se uskutečnila ve Františkánském klášteře v Hostinném vernisáž výstavy „Hrad Vízmburk a činnost sdružení pro Vízmburk“. Výstava potrvá do 28. listopadu. Členové Sdružení pro Vízmburk doufají, že některé návštěvníky tato výstava o hradu Vízmburk, který se nachází v Havlovicích zhruba 35 km od Hostinného natolik zaujme a navštíví hrad osobně. Otevírací doba kláštera v Hostinném ZDE a video z vernisáže ZDE!
Petr Doležal, 9.9.2018

11. Vízmburské slavnosti

Sdružení pro Vízmburk zve všechny v sobotu 8. září na 11. Vízmburské slavnosti. Začínáme v 11 hodin. Ve 13 hodin se můžete zúčastnit tradičního kostýmového průvodu Tase z Vízmburku a jeho družiny od Devíti křížů. Na hradě je připraven bohatý program a dobré občerstvení. Uslyšíte středověkou hudbu, uvidíte šermíře, mistra kata, můžete si také vyzkoušet lukostřeleckou střelnici a nebo se něco dozvědět o historii hradu od průvodce. Program učinkujících bude upřesněn u vstupu do areálu hradu. Zde je plakát.
Petr Doležal, 21.8.2018

Koncert starodávné hudby

V sobotu 28. července se uskutečnil na nádvoří hradu první koncert starodávné hudby. Asi 50 příchozích obdivovalo um hudebníků skupiny La Bilancetta. Vyvedlo se i krásné teplé počasí. Akce se povedla a věříme, že příští rok již bude nádvoří plné. První fotky z koncertu jsou zde a další brzy přidáme.
Jaroslav Balcar, 29.7.2018

První koncert na nádvoří

Zveme příznivce starodávné hudby na první koncert na nádvoří hradu Vízmburk. V sobotu 28. 7. v 19 hodin si můžete poslechnout hudbu, která zněla na hradě, když ještě stál v plné kráse. Předprodej vstupenek zajišťuje M. Baudyš, telefon 777/083583. Zde je plakátek.
Jaroslav Balcar, 15.7.2018

Práce na hradě v červnu a červenci

Počátkem června jsme se pustili do oprav cisterny na nádvoří. Nejdříve jsme ji vypustili a vyčistili, potom jsme opravovali vypadlé a uvolněné kameny a vymazávali spáry jílem. Poté jsme vyzdili kameny, které jsme ze studny zachránili před pěti lety, odstranili jsme suť v okolí a nově dozdili dle fotografické dokumentace z období výzkumu. Objednali jsme nové kameny místo těch, které vandalové v devadesátých letech zničili. Nakonec jsme do cisterny zavedli hadici ze střechy a po prvních dvou deštích tam máme 1,5m vody. Zde je několik fotografií z postupu prací.
Jaroslav Balcar, 15.7.2018

Vrchlabští herci podruhé na Vízmburku

V sobotu 14. července zahrál Vrchlabský divadelní spolek LIPANY podruhé na Vízmburku divadelní komedii od F. R. Čecha o životě našich předků pod názvem Dívčí válka. Sice hodinu před představením na hrad útočilo několik deštivých mraků. Nakonec se počasí umoudřilo a čtvrthodina zpoždění nebránila 130 platícím divákům, kteří se připravili na nepříznivé počasí shlédnout toto super představení, které mělo i dvacetiminutovou přestávku na občerstvení. Velikou odměnou hercům z Vrchlabí byl dlouho trvající potlesk diváků. Na závěr na parkánovém ochozu předvedl desetiminutovou ohňovou show Lukáš Bunny Králík. Zde je pár fotek a video.
Petr Doležal, 15.7.2018

Druhá svatba na Vízmburku

V sobotu 7. července se na hradě Vízmburku konala již druhá svatba od roku 1447 a první svatba v historii Sdružení pro Vízmburk. Jana a Petr jsou totiž členy našeho sdružení. Přejeme jim šťastnou cestu životem. Pokud by někdo měl zájem mít svatbu na hradě, stačí kontaktovat místopředsedu sdružení pana Balcara na mobilu 777 005 790. Zde je pár fotek a video z naší hradní kroniky.
Petr Doležal, 15.7.2018

Dívčí válka opět na Vízmburku

V sobotu 14. 7. nás opět navštíví Vrchlabský divadelní spolek Lipany a od 19 hodin zahraje veselohru F. R. Čecha Divčí válka. Vstupenky budou v předprodeji od 30. 6. přímo na hradě nebo u J. Balcara 777005790. Kapacita hlediště je 200 míst. Zakupte si vstupenky co nejdříve, nebudete litovat. Zde je plakátek.
Jaroslav Balcar, 20.6.2018

Sobotní odpoledne na Vízmburku patřilo dětem

Tradiční Dětský den na Vízmburku si užilo na šedesát dětí, ale i dospělí, kteří se zapojili do soutěží. Za splnění sedmi úkolů, každý obdržel Vízmburský balíček. Bonusem byl souboj na kládě s dřevci a skákací hrad. Loutkový soubor DĚTEM PRO RADOST z Náchoda zahrál v západním křídle hradu pohádku „Tajemná noc v Ratibořickém mlýně“, která se moc líbila. Sice počasí zkoušelo výdrž všech a půl hodinový déšť a bouřka akci vůbec nenarušila. Poděkování patří dětem a doprovodu, kteří přijeli na hrad z Dolního Lánova autobusem, který zaparkoval na parkovišti pod hradem. Sice došli až po pohádce a v nohách měli cca šest kilometrů, když šli po stopách loupežníků, ale rytířské úkoly zdárně splnily. Zde je pár fotografií a také video z této akce, kterou pro širokou veřejnost připravilo Sdružení pro Vízmburk společně s příznivci hradu.
Petr Doležal, 10.6.2018

Dětský den je za dveřmi

V sobotu 9. června se koná na Vízmburku od 14 hodin tradiční dětský den. Plnění rytířských úkolů, pro každého odměny a odpoledne plné zábavy - to vše vás čeká na hradě. Loutkový soubor Dětem pro radost zahraje pohádku "Tajemná noc v Ratibořickém mlýně". Zde najdete plakátek. Vstupné je dobrovolné. Přijďte pobejt.
Jaroslav Balcar, 31.5.2018

Pojďme zkusit získat pro Vízmburk 5000 korun!

Ahoj všichni, pojďme zkusit opět získat pro Vízmburk 5000 Kč. Vloni se nám to povedlo. Hlasování je na www.mamevybrano.cz. Klikněte na "Chci hlasovat". Tam zadáte své údaje a číslo sbírky 084 a potom na Vaši mailovou adresu přijde mail, kde potvrdíte odkaz ZDE a váš hlas je platný. Zatím je naše sbírka patnáctá ke dni 17.5. Věříme, že to ještě vylepšíme. Když vyskočíme až do první desítky, tak to dopadne. Je to do neděle 20. 5. do 23:59 hod. Oslovte své známé a příznivce. Předem díky!
Jaroslav Balcar, 9.5.2018

Devatero řemesel provázelo slunné počasí

První sobotu v květnu proběhl na hradě Vízmburk již 6. ročník středověkého řemeslného a prodejního jarmarku. Pro příchozí byl připraven bohatý kulturní program a dobré občerstvení. Na pódiu hrála folk-gothic skupina LARIDENN z Hradce Králové. Z Kladna dorazili železní rytíři z SHŠ THORAX (32 minut dlouhý záznam z vystoupení je zde). Palné zbraně předvedla SHŠ METROPOLIS z Nového Bydžova. Hrad navštívilo během akce cca 500 lidiček. Sdružení pro Vízmburk děkuje touto cestou řemeslníkům a učinkujícím za vše, co předvedli ze svého umu. Poděkování patří všem, kdo na jarmareční Vízmburk přišel nebo si jen tak odskočil z trasy dálkového pochodu Babička. Zde jsou fotečky a video z celé akce.
Petr Doležal, 7.5.2018

Devatero řemesel

Sdružení pro Vízmburk zahajuje Vízmburské kulturní léto šestým tradičním středověkým a prodejním jarmarkem Devatero řemesel. Akce se uskuteční v sobotu 5. května. Je připraven bohatý doprovodný program a hradní občerstvení po celý den. Zde je plakát na tuto akci. Prohlédněte si také video z loňského roku.
Petr Doležal, 24.4.2018

Návštěvní sezona začíná

Od tohoto víkendu 21. - 22. dubna už budeme mít na hradě Vízmburk otevřeno. Otevírací doba teď bude každou sobotu a neděli od 10 do 18 hodin. Přijďte se podívat na naši romantickou zříceninu, posedět a dát si něco dobrého.
Jaroslav Balcar, 19.4.2018

První jarní brigáda

V sobotu 14.4. počasí přálo a z ranních devíti teplota vyšplhala až na 18 stupňů Celsia. Deset členů sdružení se činilo při letošní první jarní brigádě. Uklízelo se ve stánku, v podhradí se hrabalo listí a sbíraly popadané větve po silném pátečním větru, prořezávaly se nálety a také se zdilo v západním křídle. Z vyřazených lešeňových trubek se budou vyrábět patky pro rozebíratelné lavičky, aby bylo více místa pro sezení na akcích. Na hrad dorazil redaktor z Hradce Králové a čerpal námět na článek do deníku Mladá Fronta Dnes. Na hradním ohništi v pravé poledne zavoněla opečená uzenina. Kdo dorazí autem, tak je možné parkovat pod hradem zdarma. Na parkovišti jsou dva ukazatele a cesta k hradu trvá 15 až 20 minut pěšky oběma směry. Zde je pár obrázků.
Petr Doležal, 16.4.2018

Pozvánka na přednášku

Zveme příznivce historie na přednášku pana Jiřího Voňky. Proč 80 tisíc lidí měsíčně jezdí do peruánských And na Machu Picchu? Odpověď na tuto otázku dostanete ve čtvrtek 22. března ve škole v Havlovicích od 18 hodin. Zde je plakátek.
Jaroslav Balcar, 20.3.2018

Setkání Svatomartinské aliance v Kestřanech

Zástupci sdružení Roman Kuzník a Jarda Balcar se zúčastnili víkendového jednání 12. - 13. 2. 2018 v jižních Čechách na tvrzi v Kestřanech. Připravili jsme plán práce a program valné hromady, která se uskuteční na ministerstvu kultury v březnu. Cílem aliance je společný postup spolků, které se starají o zříceniny, při jednání s úřady, metodická a administrativní pomoc a v neposlední řadě spolupráce mezi historickými objekty v rukách spolků, obcí i soukromých majitelů. Setkání v Kestřanech přibližuje několik fotografií.
Jaroslav Balcar, 19.2.2018

Archeologický výzkum na Vízmburku ve fotografii

Touto cestou děkuje naše Sdružení pro Vízmburk paní Evě Jasenské z Hostinného, která nám věnovala do kroniky 16 originálních černobílých fotek 9 x 13 cm ze sedmdesátých let. Fotografie jsou pořízeny z jejího čtyřletého působení po boku PhDr. Antonína Hejny, který vedl archeologický výzkum v letech 1972 - 1984 na hradě Vízmburk. Zde jsou černobílé fotografie.
Petr Doležal, 8.2.2018

O Vízmburskej vejšlap byl velký zájem

V sobotu 6. ledna 2018 naše Sdružení pro Vízmburk pořádalo tradiční Vízmburskej vejšlap pro přátele a příznivce hradu. Letošní účast byla veliká, celkem 80 lidiček. Klub českých turistů z Červeného Kostelce dorazil na hrad v počtu 40. Sdružení mělo zastoupení 20 členů a ostatní příznivci hradu Vízmburk dorazili z Jaroměře, Vítězné, Dvora Králové a okolí. Na hradním nádvoří se připilo tradičně šampaňským a slovo si vzali za sdružení pan Balcar a kastelán zámku Ratibořice pan Češka. Na hradním ohýnku se opekla uzenina. Příjemnou atmosféru vytvořilo počasí s osmi stupni celsia a slunce se také občas ukázalo. Zde je pár obrázků.
Petr Doležal, 8.1.2018


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři